Çevremiz

Küçükkuyu, Kuzey Ege’de, Kazdağları ve Ege Denizi’nin buluştuğu noktada, Edremit Körfezi’ne kıyısı bulunan bir tatil beldesidir. Çanakkale iline bağlı olup, Balıkesir il sınırında Ege ve Marmara Bölgeleri’ni buluşturur.

Gürel Garden House, Kazdağları’nın eteğinde, Küçükkuyu beldesinin sahil şeridinde konumlanmıştır.

Şehir merkezine 800 metre, Assos Antik Liman’a 24 km, Yeşilyurt Köyü’ne 2,5 km, Adatepe Köyü’ne 4 km, Edremit Koca Seyit Havalimanı’na 45 km mesafededir.

Küçükkuyu / Gargara

Gargara (Küçükkuyu); sırtını denizden aniden yükselen, zeytin ağaçlarıyla süslenmiş Gargaran tepesine dayar. Gargaran tepesi de, eski Yunan kültürüne göre tanrılarına kurbanlar sunmak üzere yapılmış bulunan Zeus Altarı’na (Sunak) ev sahipliği yapar. Eski Yunanlılar, savaşlarda galip gelmek, kuraklıktan, hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün almak, felaketlerden korunmak gibi sebeplerle tanrılarına kurban vermeyi adet haline getirmişlerdi..

İda / Kazdağları

Kazdağları (İda), mitolojide, tanrılar ve aşklar dağı olarak geçer. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapıldı. Afrodit, Paris’e burada aşık oldu. Dağın 3000 yıllık “İda” olan ismini, “Kazdağları” olarak değiştiren Sarıkız Efsanesi’ni ve Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi’ni, yörede yaşayan Türkmen ve Yörüklerin kültürel etkinliklerini görebilirsiniz.

Assos / Behramkale

Assos ya da günümüzdeki adıyla Behramkale (Behramköy) Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde M.Ö. 1000’li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamını sürdüren bir yerleşim yeridir. Balığı ve kalamarıyla ünlü Assos, ünlü filozof Aristo’nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte bir cennettir.

Mıhlı Şelalesi

Ceneviz Köprüsü; Cenevizliler tarafından yapıldığı sanılan köprü, yüzyıllar boyunca insanlığa hizmet vermiştir. “Yağcı Yolu” olarak adlandırılan tarihi yolun en önemli geçidi olmuştur. Mıhlı Vadisi’ndeki bu köprü Ege Denizi ile Kazdağları’nı ve insanlarını birbirine bağlamıştır.

Zeus Altarı

Zeus Altarı, eski Yunan kültürüne göre tanrılarına kurbanlar sunmak üzere yapılmış bulunan Zeus Altarı’na (Sunak) ev sahipliği yapar. Taş duvarlarla örülen küçük bir oda kadar olan, içinde su bulunan sarnıç; halk arasında Zeus Mağarası olarak bilinmektedir. Sarnıca inen taş merdiven, günümüzde yıkılmış durumdadır.